11-19-18 NWF Announces State Winners for the 2018 National Wheat Yield Contest

NWF Announces State Winners for the 2018 National Wheat Yield Contest

Washington D.C. (November 19) – Last week, the National Wheat Foundation (NWF) announced the national winners for the 2018 National Wheat Yield Contest. Today, NWF is announcing state winners for the 2018 Contest which includes 82 growers from 23 states.

“It’s great to see winners from such states as New Jersey, Pennsylvania, and Virginia who aren’t commonly known for producing wheat,” stated NWF Board President and Idaho wheat grower Wayne Hurst. “It demonstrates the versatility of the crop which can grow in these states and states, like Kansas and Idaho, which are known for being large producers of wheat.”

The contest recognizes winners for each state (those submitted) in two primary competition categories: winter wheat and spring wheat, and two subcategories: dryland and irrigated.

“NWF would like to thank each grower for enrolling in the NWYC and our sponsors for helping to make the Contest available to wheat growers in the US,” continued Hurst. “As the Contest continues to grow, we hope to see growers from new states enter the Contest and include wheat farmers from states not recognized in this year’s batch of winners.”

This year’s State winners per state:

State Rank

First Name

Last Name

Field County

Field State

Contest Sector*

Seed Brand

1st

Duane

Dutra

Kings

CA

WW – Irrigated

WestBred

 

 

 

 

 

 

 

1st

Jerry

Cooksey

Adams

CO

WW – Irrigated

Plains Gold

2nd

Dustin

Cooksey

Adams

CO

WW – Irrigated

Plains Gold

1st

Trevor

Stout

Latah

ID

SW – Dryland

WestBred

2nd

Joseph

Anderson

Nez Perce

ID

SW – Dryland

LCS

1st

Terry

Wilcox

Madison

ID

SW – Irrigated

WestBred

1st

Doug

Stout

Latah

ID

WW – Dryland

WestBred

2nd

Dave

Duncan

Kootenai

ID

WW – Dryland

WestBred

3rd

Kyle

Duncan

Benewah

ID

WW – Dryland

WestBred

1st

Mark

Krausz

Clinton

IL

WW – Dryland

AgriMAXX

2nd

Matt

Krausz

Clinton

IL

WW – Dryland

AgriMAXX

3rd

Dale

Wehmeyer

St. Clair

IL

WW – Dryland

AgriMAXX

1st

Douglas

Morehouse

White

IN

WW – Dryland

Croplan

1st

Rick

Horton

Finney

KS

WW – Dryland

Plains Gold

2nd

Tom

Pauly

Sedgwick

KS

WW – Dryland

KWA

3rd

Jerome

Wiens

Meade

KS

WW – Dryland

WestBred

1st

Ken

Horton

Kearny

KS

WW – Irrigated

WestBred

2nd

Matt

Horton

Kearny

KS

WW – Irrigated

WestBred

3rd

Richard

Seck

Reno

KS

WW – Irrigated

WestBred

1st

Nick

Suwyn

Allegan

MI

WW – Dryland

AgriPro

2nd

Dwight

Bartle

Sanilac

MI

WW – Dryland

DF Seeds

3rd

Clifford

Gordon

Sanilac

MI

WW – Dryland

Pioneer

1st

Nick

Suwyn

Allegan

MI

WW – Irrigated

AgriPro

1st

Orin

Knutson

Marshall

MN

SW – Dryland

WestBred

2nd

Paul

Solem

Polk

MN

SW – Dryland

WestBred

3rd

Jeremy

Chandler

Norman

MN

SW – Dryland

WestBred

1st

Alex

Bishop

Becker

MN

SW – Irrigated

WestBred

1st

Tony

Brateng

Roseau

MN

WW – Dryland

WestBred

1st

David

Rohlfing

Gasconade

MO

WW – Dryland

Pioneer

2nd

Mark

Lehenbauer

Marion

MO

WW – Dryland

Pioneer

1st

Ed

Bibeau

Phillips

MT

SW – Dryland

NDSU

2nd

Russell

McIntosh

Hill

MT

SW – Dryland

WestBred

1st

Randy

Bokma

Fergus

MT

WW – Dryland

WestBred

2nd

Glenn

Todd

Judith Basin

MT

WW – Dryland

WestBred

3rd

Robert

Grubb

Fergus

MT

WW – Dryland

WestBred

 

1st

Harbert

Moore

Robeson

NC

WW – Dryland

Croplan

2nd

Phillip

McLain

Iredell

NC

WW – Dryland

USG

3rd

Felton

Outland

Gates

NC

WW – Dryland

AgriMAXX

1st

Jon

Wert

Hettinger

ND

SW – Dryland

LCS

2nd

Lorin

Haagenson

Benson

ND

SW – Dryland

Croplan

3rd

Tanner

Enger

Mercer

ND

SW – Dryland

Croplan

1st

Monte

Leidenix

Burleigh

ND

SW – Irrigated

WestBred

1st

John

Weinand

Mercer

ND

WW – Dryland

AgriPro

2nd

Todd

Hoff

Sioux

ND

WW – Dryland

WestBred

1st

Brian

Schafer

Hayes

NE

SW – Dryland

WestBred

1st

Travis

Freeburg

Kimball

NE

WW – Dryland

AgriPro

2nd

Ed

Evertson

Cheyenne

NE

WW – Dryland

Plains Gold

3rd

Matt

Klingman

Deuel

NE

WW – Dryland

Husker Genetics

1st

Brock

Terrell

Sheridan

NE

WW – Irrigated

WestBred

2nd

Brett

Sorensen

Sheridan

NE

WW – Irrigated

WestBred

3rd

Matt

Klingman

Deuel

NE

WW – Irrigated

AgriPro

1st

Eric

Eachus

Gloucester

NJ

WW – Dryland

Dyna-Gro

1st

Eric

Eachus

Gloucester

NJ

WW – Irrigated

Seedway

1st

LeeAnderson

Jim

San Juan

NM

WW – Irrigated

AgriPro

1st

Douglas

Goyings

Paulding

OH

WW – Dryland

Strike

2nd

Jason

Grant

Brown

OH

WW – Dryland

BioGene Seeds

3rd

Robert

Miller

Trumbull

OH

WW – Dryland

AgriPro

1st

Dave

Cunningham

Williams

OH

WW – Irrigated

Pioneer

1st

Jesse

Green

Lincoln

OK

WW – Dryland

WestBred

2nd

Don

Schieber

Tulsa

OK

WW – Dryland

OGI

3rd

Adam

Steinert

Garfield

OK

WW – Dryland

WestBred

1st

Larry

Carroll

Morrow

OR

SW – Irrigated

WestBred

2nd

Dan

Mills

Umatilla

OR

SW – Irrigated

WestBred

1st

Nathan

Rea

Umatilla

OR

WW – Dryland

LCS

1st

Lawrence

Pedro

Umatilla

OR

WW – Irrigated

WestBred

2nd

Mark

Pedro

Umatilla

OR

WW – Irrigated

WestBred

3rd

Kenzie

Hansell

Umatilla

OR

WW – Irrigated

Dyna-Gro

 

1st

Darrel

Martin

Lancaster

PA

WW – Dryland

Chemgro

2nd

Jim

Hershey

Lancaster

PA

WW – Dryland

AgriPro

3rd

Leslie

Bowman

Franklin

PA

WW – Dryland

Pioneer

1st

Tim

Sulak

Hill

TX

WW – Dryland

WestBred

2nd

Ben

Scholz

Collin

TX

WW – Dryland

AGSouth Genetics

1st

Alan

Welch

Northumberland

VA

WW – Dryland

Pioneer

1st

Jason

Beechinor

Walla Walla

WA

SW – Dryland

WestBred

1st

Keith

Gross

Adams

WA

SW – Irrigated

WestBred

2nd

James

Getzinger

Grant

WA

SW – Irrigated

WestBred

1st

Brian

Cochrane

Franklin

WA

WW – Dryland

WSU

2nd

Nathan

Rea

Walla Walla

WA

WW – Dryland

LCS

3rd

John

Dixon

Whitman

WA

WW – Dryland

McGregor

1st

David

Gross

Spokane

WA

WW – Irrigated

WestBred

2nd

Phillip

Gross

Grant

WA

WW – Irrigated

LCS

1st

Travis

Freeburg

Laramie

WY

WW – Dryland

AgriPro

*WW = Winter Wheat; SW = Spring Wheat

The sponsors for the 2018 National Yield Contest are AgriMaxx, Ardent Mills, BASF, Croplan/Winfield, Indigo Ag, Grain Craft, John Deere, LCS, Mennel Milling, Miller Milling, Sygenta, and WestBred.

It should be noted winners are selected by the percentage increase their yield exceeds the most recent 5-year Olympic county average as determined by USDA.

The state winners attending the 2019 Commodity Classic will be recognized during a reception celebrating the Contest and its winners. The 2019 Classic will be held in Orlando, Florida from February 28th – March 2nd. Official rules and entry details for the 2019 Contest will be available by January 1st, 2019 at www.yieldcontest.wheatfoundation.org. 

About The Foundation
The National Wheat Foundation was established by the industry to serve as the national center for wheat research, education and outreach. Serving our mission, the Foundation works to advance the wheat industry through strategic research, education and outreach collaborations, guided by core values of grower centeredness, integrity, honesty and trustworthiness. The Foundation is a 501 (c)3 non-profit organization incorporated and headquartered in Washington, D.C., governed by a nine-member Board of Directors and managed by staff of the National Association of Wheat Growers, the Foundation’s sole member.